FG22C0G2W473JNT00
DigiKey Part Number
445-FG22C0G2W473JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22C0G2W473JNT00
Description
CAP CER 0.047UF 450V C0G RADIAL
Detailed Description
0.047 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG22C0G2W473JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)