C1608X7R1H473M080AE
DigiKey Part Number
445-173766-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173766-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173766-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1H473M080AE
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7R1H473M080AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)