C1608C0G2A101G080AA
DigiKey Part Number
445-5380-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5380-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5380-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608C0G2A101G080AA
Description
CAP CER 100PF 100V C0G 0603
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1608C0G2A101G080AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)