C0603C0G1E7R5B
DigiKey Part Number
445-7223-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7223-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C0G1E7R5B
Description
CAP CER 7.5PF 25V C0G 0201
Customer Reference
Detailed Description
7.5 pF ±0.1pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603C0G1E7R5B Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)