PC11.07.0100A
DigiKey Part Number
931-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC11.07.0100A
Description
RF ANT 2.4GHZ/5.2GHZ FLAT PATCH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™ Flat Patch U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PC11.07.0100A Models
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Taoglas Limited
Gain
3dBi, 4.5dBi
Series
Power - Max
2 W
Packaging
Bag
Features
Cable - 100mm
Part Status
Active
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Mounting Type
Adhesive
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Frequency (Center/Band)
2.4GHz, 5.2GHz
Applications
Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz