LBDND4040WKT6R8MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for LBDND4040WKT6R8MM is not available
LBDND4040WKT6R8MM
DigiKey Part Number
587-LBDND4040WKT6R8MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBDND4040WKT6R8MM
Description
FIXED IND 6.8UH 2A 158 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 2 A 158mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
158mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)