HK160815NJ-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 39,231
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 320mOhm Max 0603 (1608 Metric)
HK160815NJ-T
DigiKey Part Number
587-1547-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HK160815NJ-T
Description
FIXED IND 15NH 300MA 320 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HK160815NJ-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
320mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)