EMK212ABJ225KD-T
DigiKey Part Number
587-2981-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2981-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2981-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK212ABJ225KD-T
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
EMK212ABJ225KD-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)