BZV55B22 L0G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9,453
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 22 V 500 mW ±2% Surface Mount Mini MELF
BZV55B22 L0G
DigiKey Part Number
1801-BZV55B22L0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55B22 L0G
Description
DIODE ZENER 22V 500MW MINI MELF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZV55B22 L0G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
Mini MELF
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms