1.5KE68CA
DigiKey Part Number
497-12031-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12031-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68CA
Description
TVS DIODE 58.1VWM 121VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 83A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE68CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
83A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
775pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V