CVH550K23B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
910 V 15 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 23mm
CVH550K23B
DigiKey Part Number
738-CVH550K23B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH550K23B
Description
VARISTOR 910V 15KA DISC 23MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
15 kA
Series
Energy
627J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 23mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V