CVH550K14T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CVH550K14T
DigiKey Part Number
738-CVH550K14T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH550K14T
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
300J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V