CVQ550K14BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
910 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
CVQ550K14BL1
DigiKey Part Number
118-CVQ550K14BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVQ550K14BL1
Description
VARISTOR 910V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
300J
Capacitance @ Frequency
290 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
910 V