IEGH66-0-SW-30.0-01-V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sensata-Airpax
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Sensata-Airpax
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 14
WEC
In Stock: 15
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 30A 250 V AC 80 V DC Lever Panel Mount
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
IEGH66-0-SW-30.0-01-V
DigiKey Part Number
IEGH66-0-SW-30.0-01-V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IEGH66-0-SW-30.0-01-V
Description
CIR BRKR MAG-HYDR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Manufacturer
Voltage Rating - DC
80 V
Series
Actuator Type
Lever
Packaging
Bulk
Number of Poles
2
Part Status
Active
Illumination
None
Mounting Type
Panel Mount
Approval Agency
CSA, TUV, UL1077
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
30A