MA335-230VAC
DigiKey Part Number
4106-MA335-230VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA335-230VAC
Description
AMMETER 0.05-6A LED PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter LED - Red Characters Display Panel Mount - Bezel
Category
Display Type
LED - Red Characters
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Number of Characters Per Row
4
Series
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Packaging
Box
Voltage - Supply
230VAC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Square - 92.00mm x 92.00mm
Type
Ammeter
Mounting Type
Panel Mount - Bezel
Measuring Type
Current
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Range
0.05 ~ 6A
Operating Temperature
0°C ~ 50°C