MA32-1-G-40/300V-CE
DigiKey Part Number
4106-MA32-1-G-40/300V-CE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA32-1-G-40/300V-CE
Description
AMMETER 0.05-6A LED PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ammeter LED - Red Characters Display Panel Mount - Bezel
Category
Number of Characters Per Row
4
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Series
Voltage - Supply
40 ~ 300VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Square - 92.00mm x 92.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount - Bezel
Type
Ammeter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Current
Ingress Protection
IP51 - Dust Protected
Measuring Range
0.05 ~ 6A
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C