389FXBXC1-12D
389FXBXC1-12D
389FXBXC1-12D
DigiKey Part Number
4008-389FXBXC1-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
389FXBXC1-12D
Description
POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
389FXBXC1-12D Models
Category
Coil Current
120 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CE, CSA, cURus
Contact Rating (Current)
25 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
100 Ohms