389FXBXC-24D
389FXBXC-24D
389FXBXC-24D
DigiKey Part Number
4008-389FXBXC-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
389FXBXC-24D
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
EDA/CAD Models
389FXBXC-24D Models
Category
Coil Current
60 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operating Temperature
-30°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
25 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC - Max
Coil Resistance
400 Ohms