9TG24P0S01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 175mm Dia Ball 409.8 CFM (11.47m³/min) 4 Wire Leads
9TG24P0S01
DigiKey Part Number
9TG24P0S01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TG24P0S01
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
9TG24P0S01 Models
Category
Noise
69.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
56.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.653 lb (750.0 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
2.35A
Air Flow
409.8 CFM (11.47m³/min)
Voltage Range
20.4 ~ 27.6VDC
Static Pressure
2.450 in H2O (610.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C