CL05X225MQ5NSNC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 20,000
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 658
Datasheet
YAGEO
In Stock: 19,369
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
CL05X225MQ5NSNC
DigiKey Part Number
1276-CL05X225MQ5NSNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05X225MQ5NSNC
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X6S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.57mm)