CL05C271JB5NNNC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 17,491
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 385,308
Datasheet
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Upgrade
TDK
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
YAGEO
KYOCERA AVX
KEMET
270 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)