16YXH2700MEFCG412.5X30 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 484
Würth Elektronik
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 62
Nichicon
In Stock: 104
2700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
16YXH2700MEFCG412.5X30
DigiKey Part Number
16YXH2700MEFCG412.5X30-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16YXH2700MEFCG412.5X30
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16YXH2700MEFCG412.5X30 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.855 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.65 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C