UFZVTE-176.2B
DigiKey Part Number
846-UFZVTE-176.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-UFZVTE-176.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-UFZVTE-176.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVTE-176.2B
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW UMD2
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±2.67% Surface Mount UMD2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2.67%
Power - Max
500 mW