UFZVFHTE-176.2B
DigiKey Part Number
UFZVFHTE-176.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
UFZVFHTE-176.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
UFZVFHTE-176.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFZVFHTE-176.2B
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW UMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±2.67% Surface Mount UMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UFZVFHTE-176.2B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2.67%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
UMD2
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms