X95840WV20IZ-2.7T1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | X95840WV20IZ-2.7T1 |
Description | IC DIG POT 10K 20-TSSOP |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C Interface 20-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | X95840WV20IZ-2.7T1 Models |
Category | Memory Type Non-Volatile |
Manufacturer Renesas Electronics Corporation | Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V |
Series | Features Selectable Address |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Tolerance ±20% |
Part Status Last Time Buy | Temperature Coefficient (Typ) ±45ppm/°C |
DigiKey Programmable Not Verified | Mounting Type Surface Mount |
Taper Linear | Supplier Device Package 20-TSSOP |
Configuration Potentiometer | Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Number of Circuits 4 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |