P0751.473NLT
DigiKey Part Number
553-1065-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1065-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1065-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0751.473NLT
Description
FIXED IND 47UH 1.6A 168 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.6 A 168mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P0751.473NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
168mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.215" (5.46mm)