OD3010-12HB01A
OD3010-12HB01A
OD3010-12HB01A
DigiKey Part Number
1053-1200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD3010-12HB01A
Description
FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Ball 5.0 CFM (0.140m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD3010-12HB01A Models
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
30.2dB(A)
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Current Rating (Amps)
0.120A
Width
10.20mm
Voltage Range
11 ~ 13.8VDC
Air Flow
5.0 CFM (0.140m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C