HA30101V3-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA30101V3-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 30mm L x 30mm H Vapo-Bearing™ 3.5 CFM (0.098m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
15.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
300 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 30mm L x 30mm H
Weight
0.018 lb (8.16 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.025A
Air Flow
3.5 CFM (0.098m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C