OA254EC-22-1WBXCIP68A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 230VAC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Wire Leads
OA254EC
OA254EC-22-1WBXCIP68A
DigiKey Part Number
1053-1889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-22-1WBXCIP68A
Description
EC FAN 254X89MM 230VAC IP68/ATEX
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
OA254EC-22-1WBXCIP68A Models
Category
Noise
70.0dB
Power (Watts)
72.0W
Series
RPM
2750 RPM
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
ATEX, CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Current Rating (Amps)
0.640A
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C