OA254EC-11-1TBXCIP68A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Orion Fans
In Stock: 0
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Terminals
Orion Fans presents - What does IP68 mean?
OA254EC-11-1TBXCIP68A
DigiKey Part Number
1053-1886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-11-1TBXCIP68A
Description
EC FAN 254X89MM 115VAC IP68
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
70.0dB
Power (Watts)
75.0W
Series
RPM
2750 RPM
Termination
2 Terminals
Part Status
Obsolete
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Width
89.00mm
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Current Rating (Amps)
1.05A
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C