OA254EC-11-1TBXCIP68
DigiKey Part Number
1053-OA254EC-11-1TBXCIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA254EC-11-1TBXCIP68
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA254EC-11-1TBXCIP68 Models
Category
Noise
70.1dB(A)
Manufacturer
Orion Fans
Power (Watts)
75.0W
Series
RPM
2750 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
1.05A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Voltage Range
80 ~ 130VAC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C