NXV10V125DT1
DigiKey Part Number
488-NXV10V125DT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXV10V125DT1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V Through Hole APM21-CGA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
101nC @ 10V
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6970pF @ 50V
Packaging
Tube
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Qualification
AEC-Q101
Configuration
6 N-Channel (Three Phase Inverter)
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
21-PowerDIP Module (1.370", 34.80mm)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 80A, 12V
Supplier Device Package
APM21-CGA
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA