PMEG100V100ELPEZ
DigiKey Part Number
1727-PMEG100V100ELPEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG100V100ELPEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG100V100ELPEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100V100ELPEZ
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A CFP15B
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount CFP15B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
11 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 nA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
276pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
CFP15B
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction
175°C