BZX84C8V2LT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 244
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 5,770
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
MCC (Micro Commercial Components)
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 8.2 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C8V2LT3G
DigiKey Part Number
BZX84C8V2LT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C8V2LT3G
Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW