BZX84C13LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 67,490
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 139
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 470
Zener Diode 13 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C13LT1
DigiKey Part Number
BZX84C13LT1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C13LT1
Description
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C13LT1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW