Image for R88M-K90010H-S2 is not available
R88M-K90010H-S2
DigiKey Part Number
R88M-K90010H-S2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K90010H-S2
Description
SERVOMOTOR 1000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 1000 RPM 900W Incremental 230VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K90010H-S2 Models
Size / Dimension
Square - 5.118" x 5.118" (130.00mm x 130.00mm)
Diameter - Shaft
0.866" (22.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
2.760" (70.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.709" (145.00mm)
Features
Key
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
2733 / 19300
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
1000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1216 / 8590
Weight
15 lbs (6.8 kg)
Power - Rated
900W