Image for R88M-K1K530H-BS2 is not available
R88M-K1K530H-BS2
DigiKey Part Number
R88M-K1K530H-BS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K1K530H-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 1.5kW Incremental 230VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K1K530H-BS2 Models
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing
4.528" (115.00mm)
Features
Brake, Key
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
2025 / 14300
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Torque - Rated (oz-in / mNm)
675.5 / 4770
Weight
12 lbs (5.4 kg)
Power - Rated
1.5kW