MCF54452VR266R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 266MHz ROMless 360-TEPBGA (23x23)
MCF54452VR266R
DigiKey Part Number
MCF54452VR266R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF54452VR266R
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 360TEPBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of I/O
132
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
Coldfire V4
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
360-TEPBGA (23x23)
Speed
266MHz