MCF54452VP266R
DigiKey Part Number
568-MCF54452VP266RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF54452VP266R
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 360BGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 266MHz ROMless 360-BGA (23x23)
Category
Number of I/O
132
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 3.6V
Part Status
Active
Oscillator Type
External, Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
Coldfire V4
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
360-BGA (23x23)
Speed
266MHz