1608KL-05W-B40-L00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 1,713
Datasheet
Direct
Orion Fans
In Stock: 6,706
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.4 CFM (0.235m³/min) 2 Wire Leads
1608KL-05W-B40-L00
DigiKey Part Number
P13585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1608KL-05W-B40-L00
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
29.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.68 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.055 lb (24.95 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
8.4 CFM (0.235m³/min)
Voltage Range
20 ~ 25.2VDC
Static Pressure
0.217 in H2O (54.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C