04020VA-24M-AA-00
DigiKey Part Number
12-04020VA-24M-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04020VA-24M-AA-00
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 8.8 CFM (0.246m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
29.0dB
Series
Power (Watts)
1.2 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
20.00mm
Voltage Range
14 ~ 26.4VDC
Air Flow
8.8 CFM (0.246m³/min)
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C