1608KL-05W-B29-L50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
Image for 1608KL-05W-B29-L50 is not available
1608KL-05W-B29-L50
DigiKey Part Number
1608KL-05W-B29-L50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1608KL-05W-B29-L50
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 6.0 CFM (0.168m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
22.5dB
Mfr
Power (Watts)
1.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.055 lb (24.95 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.050A
Air Flow
6.0 CFM (0.168m³/min)
Voltage Range
20 ~ 25.2VDC
Static Pressure
0.121 in H2O (30.1 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C