UVY2E4R7MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 36,115
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3,058
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY2E4R7MED
DigiKey Part Number
493-16196-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2E4R7MED
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY2E4R7MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
40.25 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C