UPS2E2R2MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3,893
Datasheet
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 1,055
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Rubycon
Rubycon
In Stock: 551
Similar
Chemi-Con
In Stock: 244
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPS2E2R2MPD
DigiKey Part Number
UPS2E2R2MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2E2R2MPD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS2E2R2MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
46.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C