UPM2E4R7MPD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1,087
Datasheet
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 26,247
Datasheet
Similar
Similar
Upgrade
Rubycon
Upgrade
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
4.7 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM2E4R7MPD
DigiKey Part Number
493-15813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2E4R7MPD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM2E4R7MPD Models
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
96 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C