UPM2E2R2MPD1TD
DigiKey Part Number
493-5321-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5321-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM2E2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM2E2R2MPD1TD Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
32 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C