UHW1E821MPD6
DigiKey Part Number
493-6850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1E821MPD6
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHW1E821MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C