RF1E821MP51016EU
DigiKey Part Number
4191-RF1E821MP51016EUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-RF1E821MP51016EUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF1E821MP51016EU
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.075 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
40 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C