PZU15BA-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3,355
Datasheet
Zener Diode 14.68 V 320 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PZU15BA-QX
DigiKey Part Number
1727-PZU15BA-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU15BA-QX
Description
DIODE ZENER 14.68V 320MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
320 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms