PMEG40T30ERX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG40T30ERX |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 3A SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 3A Surface Mount SOD-123W |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMEG40T30ERX Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 18 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 28 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 560pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOD-123W |
Current - Average Rectified (Io) 3A | Operating Temperature - Junction 175°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 3 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |